Od wielu lat utrzymujemy serdeczne kontakty z kolegami pochodzącymi z tej największej, słonecznej i bezchmurnej wyspy na Morzu Śródziemnym. Nasi koledzy z Katanii, Messyny, Agrigento czy Palermo, którzy odwiedzają Kraków, czują się w naszym mieście jak w domu. Dzięki wcześniejszym kontaktom m.in. z kol. Elżbietą Miś opracowują plany zwiedzania miasta oraz okolic, nie raz bardzo intensywne. Stałym punktem programu są towarzyskie spotkania z przedstawicielami Regionu IPA Kraków.
Po czerwcowej wizycie Francesco Carbone i Agostino Tucciego rodzinny wyjazd policjantów – członków IPA z rejonu Messyny i Agrigento do naszego miasta, w dniach 7—14.09.2023 r., zorganizowali Antonino Guagliardo i Antonino Pelleriti.
Na trasie podróży 14-osobowej grupy znalazły się m.in. miejsca ważne dla historii i kultury Polski oraz zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nasi Goście zwiedzili również Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kopalnię Soli w Wieliczce, odkrywali uroki zimowej stolicy Polski – Zakopanego.
W czasie krótkiej wizyty w siedzibie KWP, przy ulicy Mogilskiej, przy obelisku „W hołdzie pomordowanym policjantom II RP – Policjanci Województwa Małopolskiego” nasi Goście uczcili pamięć i oddali hołd polskim policjantom zamordowanym w (Kalininie) Twerze.

Tekst i foto: A. Gaczorek