Być może Dzień Dziecka jest jednym z najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu. W tym dniu cieszą się nie tylko dzieci, ale także dorośli oglądający ich rozbawione i uśmiechnięte buzie. Z myślą o radosnych chwilach, zapadających w dziecięcą pamięć Zarząd Regionu IPA Kraków zorganizował dla dzieci w sobotę 26 maja 2018 roku rejs statkiem po rzece Wiśle. Rejs przebiegał pod hasłem „Z nami bezpiecznie nad wodą”. Do udziału w imprezie organizatorzy zaprosili specjalistów ds. nieletnich z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, Straży Miejskiej Miasta Krakowa i ratowników Krakowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Przed rozpoczęciem rejsu dzieci miały okazję poznać od wewnątrz radiowozy: policyjny, straży miejskiej i WOPR-u zaparkowane na wiślanym bulwarze.
Uczestników rejsu powitał kol. Andrzej Gaczorek – Sekretarz Regionu IPA Kraków. Miłym akcentem powitania były życzenia dla Mam w dniu ich święta i lizaki w kształcie kolorowych kwiatków.
Pokazy, gry, zabawy i konkursy odbywały się na trzech stanowiskach przygotowanych na pokładzie statku „Sobieski”. Patronowały im maskotki: Policji – Inspektor Wawelek, SMMK – Smok Barbakus i WOPR – Miś Ratownik. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w przygotowanych grach i konkursach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prelekcja przygotowana przez ratowników WOPR. W jej ramach dzieciaki poznawały zasady pierwszej pomocy, bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Każdy mógł spróbować udzielić pomocy na fantomie.
Wszystkie służby prezentowały również sprzęt wykorzystywany na co dzień w ich pracy. Kulminacyjnym akcentem rejsu był pokaz sprawności ratowników WOPR i technik podejmowania osób z wody na łódź ratowniczą. Na miejscu pokazu pływały łodzie motorowe WOPR i Komisariatu Wodnego Policji.
Dla wszystkich uczestników rejsu przygotowano tradycyjne krakowskie obwarzanki, słodycze, soczki oraz okolicznościową przypinkę, odblaski i broszurkę „Bezpieczna woda”. Każdy z uczestników konkursów otrzymywał jakąś nagrodę.
W ten wyjątkowy dzień dopisała nam pogoda. Pięknie i mocno świeciło słoneczko, wiał lekki wiaterek. Do zabawy przyłączyli się również rodzice, którzy nie tylko pomagali rozwiązywać rebusy. Było bańkowe szaleństwo i pląsy przy muzyce. Cała impreza trwała 2 godziny, które zleciały bardzo szybko, niemal niepostrzeżenie. Pamięć o niej z pewnością będą odświeżały zdjęcia, a także „złota rybka”, która ma spełnić trzy życzenia.
Ps. Wprawdzie nie ogłoszono konkursu na największą atrakcję imprezy, ale z otrzymanego e-semesa wynika, że była nią jedna z jej współorganizatorek: „Jeszcze raz dzięki za dzisiaj. Było super a dzieciaki teraz się przespały i mówią że są zachwycone i stwierdziły że najlepszą atrakcją dzisiaj była Ciocia Iwonka”. W imprezie uczestniczyło 70 osób – dzieci wraz opiekunami, członkami IPA, sympatykami naszego Stowarzyszenia. Więcej zdjęć znajdziecie w zakładce GALERIA.
Tekst: Andrzej Gaczorek
Foto: Andrzej Trepka i Iwona Kukla