Po rocznej przerwie z satysfakcją przyjęliśmy decyzję inspektora Roberta Strzeleckiego, p.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie o objęciu patronatu nad XI „Turniejem Wśród Przyjaciół” w konkurencjach strzeleckich. W piątkowe popołudnie 20 października 2017 roku do obiektu KWP w Krakowie przy ul. Mogilskiej 109 przybyli zaproszeni goście – reprezentanci licznych krakowskich urzędów, instytucji państwowych i samorządowych oraz firm wspierających Policję i IPA. Gościliśmy kol. Aleksandra Szymańskiego – Prezesa Małopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA, a także sympatyków ze Śląska i kilku powiatów małopolskich.
Jak podkreślili witający przybyłych Ryszard Grabski – Przewodniczący Regionu IPA Kraków oraz insp. Paweł Dzierżak – z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, wielu naszych gości jest z nami „od zawsze, na dobre i złe”, a niektórzy wracają po przerwie. Możemy zatem uznać, że nasz turniej sprzyja wzajemnemu poznawaniu się, nawiązywaniu przyjacielskich kontaktów, wymiany doświadczeń czyli spełnia swój cel – integrowania środowiska policyjnego ze społeczeństwem.
W zawodach wzięło udział blisko 100 uczestników podzielonych na kategorie: kobiet i mężczyzn oraz zespołów: służb mundurowych i instytucji cywilnych. Indywidualnie uczestnicy turnieju rywalizowali w strzelaniu z broni palnej, pistoletu pneumatycznego, łuku, dart (rzutki, lotki) oraz konkurencji z „przymrużeniem oka” – „Strzał Szwejka”, czyli wypiciu piwa bezalkoholowego przez słomkę (na czas). Zwycięskiej drużynie wręczano Przechodni Puchar. W dotychczasowej historii turnieju dwukrotnie konkurencję zespołową wygrywały reprezentacje Konsulatu USA w Krakowie, Firmy INTER-CAR Nowak oraz Sądu Okręgowego w Krakowie.
Tegoroczna rywalizacja turniejowa była wyrównana i bardzo zacięta. W poszczególnych kategoriach turniejowych zwyciężyli:
strzelanie z pistoletu: Jacek LEGENDZIEWICZ – 82 pkt. (JORDAN)
strzelanie z broni pneumatycznej: Mateusz BUDEK – 64 pkt. (Maestro Cafe)
strzelanie z łuku: Zbigniew OPYRCHAŁ – 58 pkt. (OPAX)
dart: Adam BARTCZAK – 24 pkt. (Kompania Kuflowa Pod Wawelem)
strzał Szwejka: Michał SŁABOŃ (GOPR)
W klasyfikacji generalnej zespołowej w kategorii instytucji cywilnych zwyciężyła reprezentacja Firmy „Jordan” – 398 pkt. Kolejne miejsca zajęły zespoły „New Men” – 384 pkt. i „Toyota” – 369 pkt.
We współzawodnictwie służb mundurowych bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci JW 1155 – 380 pkt., przed ekipami Straży Miejskiej Miasta Krakowa – 363 pkt. i Bractwa Kurkowego – 326 pkt.
Kategorię kobiet zdominowały Panie: Izabela BASZAK-WOLAŃSKA (Toyota), która zwyciężyła w konkurencjach: strzelanie z pistoletu – 70 pkt. i dart – 22 pkt. Z kolei Pani Anna GAŁCZYŃSKA (New Men) zwyciężyła w konkurencjach strzelanie z broni pneumatycznej – 63 pkt. i strzelanie z łuku – 22 pkt.
Dyplomem „Fair Play” została wyróżniona ekipa MPK Kraków.
Zawody stanowiły znakomitą okazję do złożenia podziękowań naszym sympatykom, którzy od wielu lat w różnej formie wspierali i wspierają statutowe działania Regionu IPA Kraków. W uznaniu wieloletniej dobrej współpracy z KS „Płaszowianka” inspektor Paweł Dzierżak i Ryszard Grabski przekazali na ręce Krzysztofa Kalety, dwa łuki treningowe dla grup młodzieżowych sekcji łuczniczej.
Z kolei koledzy z NSZZ Policjantów wręczyli Honorowe Odznaki przyznane przez ZG NSZZ Policjantów za aktywne działania w interesie NSZZ Policjantów. Wyróżnionym medale wręczył Grzegorz Gubała – Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego.
Sportowa rywalizacja w niczym nie przeszkadzała w znakomitej zabawie. M.in. rozgrywano mecze „w piłkarzyki”, a w pokoju organizacyjnym IPA oglądano zbiory gadżetów organizacyjnych i policyjnych z całego świata. Tradycyjnie „coś na ząb” dla startujących przygotowali m.in. Adam Bartczak – Kompania Kuflowa Pod Wawelem, Bogusław i Mateusz Budek – Firma Maestro Cafe oraz Jacek i Marcin Pocięgiel – Firma SOK-POL.
Dodać należy, że organizacja tak ważnego dla nas przedsięwzięcia spotkała się życzliwością i wsparciem naszych przyjaciół i darczyńców, których nie sposób wszystkich wymienić. Ponownie przekonaliśmy się, że możemy na nich liczyć w potrzebie. Gorąco dziękujemy za pomoc kolegom z NSZZ Policjantów KWP w Krakowie, Krzysztofowi Kalecie i zawodnikom sekcji łuczniczej KS Płaszowianka, a także naszym Koleżankom i Kolegom z Regionu IPA Kraków za zaangażowanie w organizację turnieju, sprawne jego prowadzenie oraz troskę o bezpieczeństwo uczestników. Kierownikami konkurencji byli: Andrzej Gaczorek – strzelanie z broni palnej, Andrzej Trepka – strzelanie z broni pneumatycznej, Tomasz Wójtowicz – strzelanie z łuku, Krzysztof Dulewicz – dart. W pracach biura zawodów i komisji obliczeniowej uczestniczyli: Elżbieta Miś, Iwona Kukla, Wojciech Staufer-Kamiński.
Więcej zdjęć w zakładce GALERIA.
Tekst: A. Gaczorek Zdjęcia: I. Kukla, S. Nikiel