„GLOBTROTER CLUB” IPA W IRANIE

Trzy lata temu Małopolska Grupa Wojewódzka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, a konkretnie nieoceniony Józek Wójciaczyk byli inicjatorami wyprawy – wycieczki do Gruzji i Armenii. Logistycznym przygotowaniem wyprawy zajął się właśnie Józef z Klubem Wyjazdowym „Wytwórnia Wypraw”. Z ramienia Wytwórni Wypraw współpracowała z nami Kamila Gruszka, która następnie została pilotem tej wyprawy. W trakcie powrotu do Polski, Kamila zaproponowała kolejną wyprawę, tym razem do Iranu. Ponieważ byliśmy zachwyceni pobytem w Gruzji i Armenii, a także profesjonalizmem Kamili, jej empatią, sposobem narracji o zwiedzanych miejscach i obiektach, jej propozycję ‘’połknęliśmy’’, jak ryba haczyk. Już wówczas podjęliśmy decyzję o wyjeździe do Iranu w następnym roku. Niestety na przeszkodzie stanęła pandemia Covid-19.

Jesienią ubiegłego roku Kamila zaproponowała kolejny termin wyprawy 26.03 – 10.04.2022 r. Ponieważ tym razem zgłosiło się tylko 7 chętnych z Zakopanego i 9 z Krakowa, Kamila dołączyła nas do grupy uczestników z różnych stron Polski. 26 marca 2022 r. o 6:30 spotkaliśmy się na lotnisku im. Fryderyka. Chopina w Warszawie skąd samolotem udaliśmy się do Stambułu w Turcji, a następnie po przesiadce do Teheranu.

Stolica Iranu niespodziewanie, jak na ten rejon, powitała nas tylko temperaturą w granicach +10 stopni C. Zwiedzane zabytki i obiekty Teheranu, jak Pałac Golestan, Wieża Wolności, Skarby Persji i dawna Ambasada USA wywarły wspaniałe wrażenia. Program wyprawy ułożony został tak, aby poznać maximum miejsc, zabytków i innych atrakcji. Przemieszczaliśmy się codziennie do kolejnych miast klimatyzowanym autokarem, kierowanym na zmianę przez 2 kierowców. Jednym z nich był Hasan, a drugim Ali. Obaj bardzo mili, sympatyczni i uczynni, szczególnie przy załadunku i rozładunku bagaży. Kamilę wspomagał przewodnik irański Farad. Oboje stanowili zgrany, uzupełniający się duet. Korzystając z ich ogromnego zasobu informacji mogliśmy wzbogacić swoją wiedzę o tym wspaniałym kraju, jego mieszkańcach, kulturze, historii i zobaczyć miejsca, które każdemu z uczestników zapadły na długo w pamięci. Po Teheranie kolejno zwiedzaliśmy Kaszan, Jazd, Kerman, Bam, Geshm, wyspy Hengam i Hormuz w Zatoce Perskiej, Sziraz, Biszapur, Shushtar, amfiteatralnie położoną wioskę Abayaneh, zbudowaną na bazie czerwonych skał. Zwiedziliśmy mnóstwo meczetów, szkołę koraniczną, jeździliśmy na wielbłądach po pustyni, gdzie temperatura sięgała +40 stopni C. Robiliśmy zakupy na bazarach, pływaliśmy łodzią pośród lasów mangrowych. Zwiedziliśmy również warsztaty i naocznie widzieliśmy, jak miejscowi rzemieślnicy wyrabiali słynne perskie dywany. W muzeum instrumentów muzycznych wysłuchaliśmy koncertu, który był zorganizowany wyłącznie dla naszej grupy. Wszędzie byliśmy traktowani i przyjmowani przez Irańczyków bardzo mile i serdecznie. Ostatni dzień spędziliśmy w Esfahan. Pokłoniliśmy się na cmentarzu nad grobami żołnierzy gen. Andersa. Z lotniska w Esfahan dotarliśmy ponownie do Stambułu.

Kamila, aby urozmaicić czas oczekiwania na samolot do Warszawy, zorganizowała kolejną niespodziankę – prawie 3 godzinny rejs statkiem po cieśninie Bosfor. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń, 10 kwietnia o 19:00 bezpiecznie wróciliśmy do Polski.

Dziękujemy kierowcom Hasanowi, Alemu, przewodnikowi Faradowi, ale szczególnie Kamili za wspaniałą dla wielu „wyprawę życia”. Do zobaczenia na kolejnych wyprawach proponowanych przez Kamilę.

Była to wyprawa pełna wrażeń i kolorów, o co szczególnie zadbała nasza przewodniczka KAMILA, realizując jej bogaty program, pokazując wspaniałe zabytki, niebieskie meczety i inne cuda natury. Z podróży zostały wspomnienia i pamiątkowe fotografie …

Tekst: Jan Szymański
Zdjęcia: ze zbiorów uczestników wyprawy.