W dniach 19-30 września 2022 roku w 30 rocznicę powstania w Krakowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji [ 8 wrzesień 1992 r. ], korzystając z   doświadczeń organizacyjnych Klubu Wyjazdowego WYTWÓRNIA WYPRAW i ich przewodnika Dominika Lekkiego – „Globtroter Club” Regionu IPA Kraków zorganizował dla 45 uczestników 12 dniową wyprawę po Albanii.

W wyprawie tej towarzyszyli nam sympatyczni członkowie Regionu IPA Nowy Dwór Mazowiecki pod wodzą Piotra Gubernata oraz członkowie Kół Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji z Krakowa i Zakopanego.

Organizując wycieczkę po Albanii byłem po lekturze książki  Małgorzaty Rejmer „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” [ polecam ]. Chciałem zobaczyć jak ten kraj zmienił się po 47 latach rządów obsesyjnie chorego na władzę tyrana Envera Hoxhy, który w latach 1967 – 1991  zmienił Albanię w odcięty od świta bunkier. Ze względu na wiek uczestników wycieczki [ 60+ ] przyjęliśmy nową formę jej organizacji. Program wycieczki był tak ułożony, że jej uczestnicy mogli sami planować codzienne zwiedzanie. Przez cały czas pobytu w Albanii byliśmy zakwaterowani w hotelu „Argeli” [ 5 min. od plaży nad morzem Jońskim ]. Zmęczeni codziennymi wyjazdami mogli korzystać z uroków plażowania [ zwłaszcza, że słoneczna pogoda dopisywała ], zaś globtroterzy mieli możliwość codziennego wyruszania na zwiedzanie innych części  Albanii. Autorski program wycieczki ułożony przez naszego przewodnika Dominika Lekkiego obejmował zwiedzanie wszelkich atrakcji turystycznych Albanii. I tak zwiedziliśmy zabytki Tirany, Dureszu i Wlory. W kolejnych dniach byliśmy na tajemniczej wyspie Sazan [ labirynt tuneli i bunkrów z okresu rządów Envera Hoxhy ], jaskini Haxhi, gdzie niektórzy zażywali kąpieli. Byliśmy w Berat – mieście tysiąca okien, ponad skalnymi ścianami zwiedzaliśmy kanion rzeki Osumi. Poznaliśmy miasto Gijrokastra z kamiennymi domami i srebrzystymi dachami, Butrinti z pozostałościami antycznych budowli, dotarliśmy nawet do „Niebieskiego Oka” – źródła rzeki Bistrica.

W drodze do Polski snuliśmy plany przyszłorocznych wycieczek. Najczęściej wymieniane były wycieczki [ lotnicze ] do; Portugalii, Hiszpanii i Grecji. Do zobaczenia za rok, na kolejnych wyprawach proponowanych przez Klub Wyjazdowy „WYTWÓRNIA WYPRAW”.

Tekst i zdjęcia Józek Wójciaczyk