W dniach od 09 do 12 listopada 2010 roku w Krakowie przebywała delegacja policjantów z komisariatu policji autostradowej w Hessen. Była to już ich druga wizyta w Krakowie gdyż / 2 lata temu / przebywając z wizytą u naszych kolegów na Śląsku / w Raciborzu / „wpadli” do Krakowa na rekonesans i jak sami mówili urzekło ich nasze miasto, więc następny wypad był skierowany tylko na zwiedzanie naszego pięknego Krakowa.
Przewodnikiem i mentorem ich pobytu w Polsce był kol. Krzysztof Kuras – niemiecki policjant z polskimi korzeniami.
Skład delegacji Polizei Hessen, Direktion Verkehrs- und Sonderdienste, Polizeiautobahnstation Langenselbold, Dienstgruppe D:
Sabine Spangenberg , POK ( Polizeioberkommissar)
Daniela Asche, PKin (Polizeikommissarin)
Thorsten Pfeiffer , PHK (Polizeihauptkommissar)
Martin Lingenfelder , POK
Martin Bormann, POK
Siegmund Hirthe, POK
Uwe Sachs, POK
Thorsten König, POK
Peter Betz , aktualnie Leiter Ordnungsmat ( PHK)
Christof Kuras, POK
Z naszej strony pomoc udzielona kolegom z Niemiec polegała na zorganizowaniu im spotkania w Krakowie z policjantami z autostrady, policji drogowej oraz poleceniu im miejsc godnych zobaczenia oraz gdzie można miło spędzić czas. Jako, że przylecieli samolotem pomogliśmy także kolegom w transferze komunikacyjnym na terenie Krakowa.
Pierwsze spotkanie odbyło się w restauracji „Pod Wawelem” gdzie nastąpiło spotkanie z przedstawicielami IPA Region Kraków /Ewa i Ryszard Grabscy, Andrzej Trepka, Wiesław Opioła/ oraz policjantami ruchu drogowego /Tomasz Seweryn –WRD KMP , Jarosław Zgierski – Policja Autostradowa /.
Podczas wymiany doświadczeń zawodowych i nawiązywaniu nowych znajomości wzajemnie zapoznawaliśmy się z e specyfiką naszej pracy.
W dniu następnym niemieccy koledzy zostali przyjęci w komisariacie Policji Autostradowej gdzie kol. Jarosław Zgierski zapoznał i porównał warunki i metody pracy policjantów pracujących na autostradzie w Niemczech i Polsce. Jak wynikło z rozmów w tej materii niewiele mamy powodów do kompleksów a, w kwestii sprzętu to nawet stwierdzili, że mamy bardziej nowoczesny sprzęt. Wieczorem sprawiliśmy miłą niespodziankę naszym kolegom goszcząc ich na wieży hejnałowej kościoła mariackiego gdzie mogli wysłuchać na żywo hejnału oraz zapoznać się z historią tego elementu naszej historii. Wieczorem spędziliśmy czas w restauracji „Chłopskie Jadło” na poznawaniu polskich kulinariów. Samo miejsce jak i jego wystrój oraz sposób podania potraw zrobił na naszych gościach zrobiło niesamowite wrażenie.
W dniu następnym wypadało nasze święto narodowe 11 listopada, więc policjanci z Niemiec mieli możliwość zaznajomienia się ze specyfiką zabezpieczenia imprez oraz zobaczenia samej formy świętowania / przemarsz orkiestr – szwadronu kawalerii /.
Pozostały czas spędzili w Krakowie na zwiedzaniu miejsc odpowiadających im upodobaniom kulinarnym i towarzyskim.
Dziękując za miłe chwile spędzone w Krakowie, już zapowiadają się na kolejny wypad do nas, aby zobaczyć Zakopane oraz zaliczyć spływ Dunajcem.

 

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA.