„Turniej Wśród Przyjaciół”, jest imprezą organizowaną cyklicznie pod patronatem Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, promującą idee IPA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, a w szczególności działalności Regionu IPA Kraków w środowisku policyjnym, na terenie miasta jak i innych środowiskach. Jednocześnie służy integracji i wymianie doświadczeń w gronie sojuszników Regionu IPA Kraków oraz popularyzacji różnych dyscyplin strzeleckich jako formy aktywnego wypoczynku i sprawdzenia siebie w sportowej rywalizacji. Tegoroczna edycja zawodów była kolejną imprezą organizowana w ramach obchodów XX lecia Sekcji Polskiej IPA i Regionu IPA Kraków.
W piątkowe popołudnie 19 października 2012 r. odbyła się VIII edycja turnieju strzeleckiego Regionu IPA Kraków, w którym udział wzięły reprezentacje instytucji, zakładów i firm oraz służb mundurowych – sympatyków i wspierających naszą działalność statutową. Po okresie nieobecności wystąpiła ponownie reprezentacja Konsulatu USA. Ogółem do rywalizacji przystąpiło 43 dwuosobowe zespoły oraz osoby indywidualne, w sumie ponad 90 osób. Gościliśmy również kolegów z Regionów IPA w Limanowej, Jaworznie, Wadowicach, Oświęcimiu i Chrzanowie. Nasi goście współzawodniczyli w strzelaniu z broni palnej, pneumatycznej, łuku oraz darta (rzuty strzałkami do tarczy) oraz konkurencji – niespodziance „Strzał Szwejka”. Zawody odbyły się w obiektach KWP w Krakowie, przy ul. Mogilskiej 109.
Przybyłych powitali Ryszard Grabski Przewodniczący Regionu IPA Kraków oraz nadinsp. Mariusz Dąbek Małopolski Komendant Wojewódzki Policji. Po przypomnieniu ubiegłorocznych wyników turnieju, omówieniu regulaminu, zasad punktacji zawodnicy zostali rozprowadzeni na wyznaczone stanowiska, gdzie przystąpili do rywalizacji. Wcześniej Ryszard Grabski „podgrzał” atmosferę zmagań przypominając, że zespół Toyota Inter Car Nowak, jako dwukrotni zwycięzcy naszych zawodów, staje przed szansą wywalczenia głównego trofeum na własność.
Kierownikami konkurencji byli: Andrzej Gaczorek – strzelanie z broni palnej krótkiej, Andrzej Trepka – strzelanie z broni pneumatycznej, Marek Kuropatwa – strzelanie z łuku, Janusz Satko-Skawiński – dart. W pracach komisji obliczeniowej uczestniczyli: Elżbieta Miś, Wiesław Opioła i Iwona Kukla.
Jak zawsze rywalizacja była ostra i zacięta, a uzyskanie dobrych wyników wymagało od zawodników wysiłku, uwagi i skupienia. Dodać należy, że o końcowych wynikach w klasyfikacji indywidualnej decydowały pojedyncze punkty.
Sportowa rywalizacja w niczym nie przeszkadzała w znakomitej zabawie. „Coś na ząb” dla startujących przygotowali m.in. Adam Bartczak – Kompania Kuflowa „Pod Wawelem”, Grażyna i Dariusz Olearczuk – Firma OPTIDATA w zakresie pokazów umiejętności barmańskich, Bogusław i Mateusz Budek – Firma Maestro Cafe – degustacja kawy i Jacek i Marcin Pocięgiel – Firma      SOK-POL – napoje.
Przedstawiciele Stowarzyszenia „Apetyt na życie” (zajmującego się problemami osób żywionych drogą sztuczną w warunkach domowych) udział w turnieju wykorzystali do wręczenia dyplomu i podziękowań Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Regionowi IPA Kraków za wsparcie i życzliwość w organizacji I „Piłkarskiego Dnia Żywienia”.
Zawody stanowiły również okazję do oglądania gromadzonych przez nas w okresie minionych dwudziestu lat elementów umundurowania policyjnego, organizacyjnych plakietek, proporczyków i innych gadżetów, polskich i zagranicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotograficzna dokumentacja naszych imprez.
Czas oczekiwania na ogłoszenie wyników umilały również występy popularnego „Makino”, czyli Aleksandra Łodzi-Kobylińskiego.
Podsumowanie wspólnej zabawy stanowiło ogłoszenie wyników współzawodnictwa. Sklasyfikowano ogółem 34 zespoły w kategorii służb cywilnych i mundurowych. W klasyfikacji generalnej służb cywilnych:
     1. Konsulat USA – 386 pkt.
     2. Wytwórnia Obwarzanków-Lewandowski i S-Ka – 376 pkt.
     3. ex aequo Straż Miejska Miasta Krakowa i Mostostal Kraków – 375 pkt.
Podkreślić należy, że zwycięski zespół Konsulatu Stanów Zjednoczonych powtórzył swój sukces z roku 2009. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny turniej może wyłonić drużynę, która zwyciężając po raz trzeci zdobędzie Puchar na własność.
Indywidualne sukcesy były udziałem:
     – strzelanie z pistoletu  Adam  MŁOT – 55 pkt. – Urząd Miasta Krakowa
     – strzelanie z broni pneumatycznej  Tomasz  KALETA – 97 pkt. – Firma „Malinowy Zdrój”
     – strzelanie z łuku  Adam  BARTCZAK – 30 pkt. – Kompania Kuflowa Pod Wawelem
     – rzut lotkami do tarczy  Franciszek Śliwa – 47 pkt. – Sympatyk IPA Kraków
Indywidualnie w klasyfikacji generalnej w kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Aleksandra  Wentkowska – 174 pkt. – Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
We współzawodnictwie służb mundurowych zespołowo zwyciężyła ekipa Straży Granicznej – 394 pkt., a indywidualnie w konkurencji strzelania z pistoletu Ryszard  Chudy – 65 pkt.
Turniej przyniósł nam dużo radości i satysfakcji – jego efektem były zadowolone twarze uczestników, podziękowania, gratulacje i liczne deklaracje dalszego wsparcia naszych inicjatyw. Przy pożegnaniu uczestnicy turnieju często wypowiadali słowa: „Do zobaczenia za rok”.
Dodać należy, że organizacja tak ważnego dla nas przedsięwzięcia spotkała się życzliwością i wsparciem naszych przyjaciół i darczyńców, których nie sposób wszystkich wymienić. Ponownie przekonaliśmy się, że możemy na nich liczyć w potrzebie. Gorąco dziękujemy za pomoc: kolegom z NSZZ Policjantów KWP w Krakowie oraz kierownictwu i kadrze Ośrodka Szkolenia przy NSZZ Policjantów KWP w Krakowie, Krzysztofowi Kalecie i zawodnikom sekcji łuczniczej KS Płaszowianka, a także naszym Koleżankom i Kolegom z Regionu IPA Kraków za zaangażowanie w organizację turnieju, sprawne jego prowadzenie oraz troskę o bezpieczeństwo uczestników.
Tekst – Andrzej Gaczorek, Sekretarz IPA Region Kraków
Foto – Agnieszka Gaczorek, Iwona Kukla i Szymon Nikiel
Więcej zdjęć w zakładce GALERIA.