W czwartkowe popołudnie 14 października 2010 r. po raz szósty w historii istnienia Stowarzyszenia na terenie Krakowa, Zarząd IPA Region Kraków zaprosił swoich sympatyków – przedstawicieli instytucji i firm wspierających naszą działalność, do udziału w „Turnieju Wśród Przyjaciół”. Wśród zaproszonych gości liczną grupę stanowili przedstawiciele służb mundurowych: ABW, CBŚ, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i Straży Zamkowej z Zamku Wawelskiego.
Turniej odbywał się pod patronatem Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Andrzeja Rokity i Wojewody Małopolskiego Stanisława Kracika, osobiście zainteresowanych przebiegiem rywalizacji uczestników Turnieju.
Zaproszeni goście rozpoczęli pobyt od zwiedzania pokoju organizacyjnego, gdzie obok załatwienia spraw formalnych związanych z udziałem w zawodach, mieli okazję zapoznać się z naszymi kolekcjami plakietek, proporczyków i innych gadżetów grup wojewódzkich i regionów w Polsce, państw europejskich oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dużym zainteresowaniem cieszył się zbiór czapek i elementów umundurowania policyjnego.
Uczestnicy zawodów powitani zostali przez kol. Ryszarda Grabskiego Przewodniczącego IPA Region Kraków oraz insp. Andrzeja Rokitę Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Oficjalna część zawodów stanowiła znakomitą okazję do wręczenia dyplomów i przyznania godności „Nasz Przyjaciel” tym, którzy aktywnie wspierali i wspierają w różnych formach działalność IPA Region Kraków. Okolicznościowe dyplomy wręczono czternastu osobom. Następnie zawodnicy rozprowadzeni zostali na przygotowane stanowiska, aby zmagać się ze sobą w czterech konkurencjach strzeleckich: strzelania z broni służbowej, pneumatycznej, łuku oraz rzutach lotkami do celu (DART). Ostatnią konkurencją – niespodzianką był „Strzał Szwejka”. Zawodnicy walczyli w klasyfikacji generalnej (wynik łączny czterech konkurencji) oraz w poszczególnych konkurencjach.
Sportowa rywalizacja w niczym nie przeszkadzała w znakomitej zabawie. Czas oczekiwania na swoją kolejność, później na ogłoszenie wyników startujący wykorzystywali na pogaduchy przy kawie, ciastkach i nie tylko. Szczególnie, że gościliśmy Zbigniewa Wodeckiego – piosenkarza, muzyka instrumentalistę (skrzypce, trąbka), kompozytora, aktora i prezentera telewizyjnego, Łukasza Rybarskiego – artystę kabaretowego z Kabaretu Pod Wydrwigroszem, Krzysztofa Piaseckiego – satyryka, artystę kabaretowego i dziennikarza, Leszka Mazana i Mieczysława Czumę – dziennikarzy, autorów licznych książek i publikacji, których tematyka związana jest z Krakowem.
Dzięki sprawnej obsłudze technicznej strzelania przebiegły bezpiecznie i planowo. Wprawdzie emocje przeżywane przez zawodników nie były widoczne na stanowiskach, ale z pewnością miały wpływ na końcowy rezultat. W tych zawodach nie było jednak przegranych. Nawet wtedy, gdy niektórzy mieli czyste tarcze. Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Ryszard Grabski, a nagrody zwycięzcom wręczał Małopolski Komendant Wojewódzki Policji, insp. Andrzej Rokita. Indywidualnie bezkonkurencyjny w klasyfikacji generalnej okazał Tomasz Nowak – Toyota Inter Car Nowak.
Indywidualne sukcesy były również udziałem:
– strzelanie z pistoletu: Rafał Kaciński – Alior Bank
– strzelanie z broni pneumatycznej: Tomasz Nowak – Toyota Inter Car Nowak
– strzelanie z łuku – Tomasz Nowak – Toyota Inter Car Nowak
– rzut lotkami do tarczy – Wiesław Łatała – Łatała & Partnerzy
– strzał Szwejka – Sławomir Boligłowa. – Maxstal
W klasyfikacji generalnej służb mundurowych: zwyciężyła drużyna reprezentująca Służbę Więzienną w Krakowie natomiast w klasyfikacji generalnej zespołów niemundurowych pierwszą lokatę zajęła Izba Skarbowa Kraków przed Biurem Turystycznym Jordan i Sądem Okręgowym w Krakowie.
Dla wszystkich uczestników Turnieju jego organizatorzy przygotowali skromne upominki rekompensujące wniesiony trud i przypominające wspólnie spędzone chwile.
Organizatorzy Turnieju Zarząd IPA Region Kraków spotkali się życzliwością i wsparciem naszych przyjaciół, których nie sposób wszystkich wymienić. Niemniej jednak gorąco dziękujemy za pomoc właścicielom Hotelu Millenium w Bochni, Restauracje Jarczyński a także zawodnikom sekcji łuczniczej KS Płaszowianka (medaliści mistrzostw Polski) pod kierunkiem olimpijczyka z Pekinu, Ryszarda Pazura, kierownictwu i kadrze dydaktycznej Ośrodka Szkolenia przy NSZZ Policjantów KWP w Krakowie.

Tekst i foto:
Andrzej Gaczorek
Sekretarz IPA Region Kraków

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA.