W dniu 13 października 2012 roku na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się „Staż Bezpiecznej Jazdy” w ramach II edycji projektu „Szybcy na torze – Bezpieczni na drodze”. Wcześniej „Staż” zagościł w Tarnowie i w Nowym Sączu.
Staż Bezpiecznej Jazdy wychodzi naprzeciw wszystkim uczestnikom ruchu drogowego w każdym wieku – kierowców i pieszych. Głównym celem jest promowanie wśród nich bezpiecznych nawyków oraz zaszczepienie zamiłowanie do jazdy różnymi pojazdami w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Umiejętności wykraczające poza bezpieczne poruszanie po drogach publicznych powinno się praktykować w miejscach do tego przeznaczonych – tory wyścigowe.
Ważnym punktem Stażu było ukazanie zagrożenia poprzez odtwarzanie symulacji wypadków i uczenie jak się zachowywać w ich obliczu, w przypadku gdy jesteśmy ich świadkami lub uczestnikami, aby wiedzieć jak ratować siebie lub innych.
W Krakowie ponadto przeprowadzono widowiskowe akcje kaskaderskie połączone z pokazem ratownictwa podczas wypadków w realnych warunkach. Dynamiczne symulacje wypadku na motocyklu i wypadku samochodowego z efektami pirotechnicznymi i wyciąganiem kaskadera z rozbitego podczas pokazu pojazdu, w których uczestniczyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, straż pożarna i służby medyczne oraz współpracujący z nami kaskaderzy.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również spektakularne pokazy akrobacji na motocyklach: krakowski Extreme Team (stunt) oraz TMC (skoki na motocyklach crossowych na kilkumetrowej rampie) i wywiady przeprowadzane z przyjaciółmi projektu – sportowcami związanymi z motoryzacją i odnoszącymi w nich liczne sukcesy: Adamem Gładyszem i Patrykiem Kosiniakiem.
Uczestnicy akcji mieli ponadto okazję odbyć kurs ratownictwa medycznego, porozmawiać z policjantami z drogówki nt. bezpieczeństwa na drodze, poczuć jak wygląda uderzenie w przeszkodę poprzez symulator zderzeń czy odczuć jak alkohol upośledza zmysł równowagi i percepcji poprzez ćwiczenia w alkogoglach. Można było również wylosować jazdę gokartami, przejażdżki samochodem z trolejami, talony na paliwo oraz nagrody rzeczowe, a także rozdawaliśmy opaski odblaskowe.
Udział w Stażu stwarzał również okazję do zostawienia swojego zgłoszenia do uczestnictwa w projekcie „Szybcy na torze – Bezpieczni na drodze – II edycja”, w którym do wygrania są m.in. wyjazdy na wyścigi F1, jazdy z polskimi mistrzami kierownicy oraz liczne nagrody rzeczowe.

Tekst: Ewa Klementowska

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA.