Wystartowaliśmy 15 marca 2024 r, o godz. 07:27 z lotniska Kraków – Balice do udziału w ośmiodniowej wycieczce po Sycylii. Po dwóch godzinach lotu wylądowaliśmy w Palermo. Wszystkich 43 uczestników wycieczki z IPA Kraków, Radom, Zakopane oraz Sympatyków IPA powitała piękna, słoneczna pogoda, która towarzyszyła nam przez cały czas wycieczki.
Po sprawnym rozładunku z samolotu zasiedliśmy wygodnie do podstawionego autobusu kierowanego przez Fabia i w towarzystwie miejscowego przewodnika Marcina rozpoczęliśmy zwiedzanie Sycylii.
Przez osiem dni zwiedzaliśmy zabytki miast północno wschodnich wybrzeży Sycylii, w kolejności: Monreale, Palermo, Erice (średniowieczne miasteczko wybudowane na szczycie góry 751 m n.p.m. w którym jest 21 kościołów obsługiwanych przez jednego księdza dla 274 stałych mieszkańców miasta), Cefalŭ, Katanię, Syrakuzy oraz Noto (nowe miasto wybudowane po trzęsieniu ziemi w 1796 roku). Po drodze z Palermo do Katanii odwiedziliśmy wulkan Etnę, dojeżdżając autobusem do wysokości 1950 m n.p.m. Niektórzy śmiałkowie na własną odpowiedzialność pojechali do jego krateru na wysokości 3340 m n.p.m.
W trzecim dniu pobytu (niedziela), dzięki uprzejmości uczestniczącego w wycieczce seniora (82 lata) – Zbyszka z IPA Radom oraz naszego pilota, tłumacza języka włoskiego – Sławka, w hotelu San Paulo w Palermo odbyliśmy robocze, przyjacielskie spotkanie z „władzą” IPA Palermo w osobach: dr Ganci CASTRENSE – Prezydenta IPA Palermo oraz dr Fabio MELCHIORE – Dyrektora (Komendanta) Policji w Palermo. Wymieniliśmy uprzejmości i dane kontaktowe. Zobowiązaliśmy się wzajemnie do udzielana sobie pomocy w organizacji wycieczek IPA do naszych miast. Prezydent IPA Palermo zaoferował zniżki za miejsca hotelowe dla członków IPA.
I tak po ośmiu dniach udanej wycieczki (odbytej w pełnym słońcu, bez deszczu, przy temperaturze dziennej +15-19°C), w południe 22 marca 2024 r, wylądowaliśmy w Krakowie – Balicach, gdzie została zapowiedziana kolejna wycieczka, tym razem do Paryża w dniach 24-27 września 2024 r.

Tekst: J. Wójciaczyk
Foto: uczestnicy wycieczki

Więcej zdjęć znajdziecie w zakładce GALERIA.