W sobotę 19 września 2015 Członkowie i Sympatycy IPA Kraków pożegnali lato, kończąc sezon turystyczny 2015 r, spływem po Dunajcu. Organizacja spływu została przeprowadzona w iście sprinterskim tempie, bowiem decyzję tą ogłosiliśmy publicznie w poniedziałek 14 września, a już za trzy dni, w środę zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Naszą, szybką organizację spływu mogliśmy przeprowadzić tylko poprzez wykorzystanie naczelnej zasady funkcjonowania Internatonal Police Association wyrażonej w języku esperanto „Servo Per Amikeco” [służyć przez przyjaźń]. Ciekawostką jest fakt, że język esperanto został utworzony w Polsce przez Ludwika Zamenhofa, lekarza okulistę, ur. w 1859 w Białymstoku, właściwe nazwisko Eliezer Lewi Zamenhof, w języku esperanto Ludoviko Lazaro Zamenhof.
W szybkiej i sprawnej organizacji naszego spływu wydatnie pomogli nam: Jan Sienkiewicz – Prezes powstałego w 1934 roku Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, posiadacz honorowego tytułu „Zasłużony dla IPA Sekcja Polska” oraz Mateusz Kopołka – Przewodniczący Zarządu Regionu IPA Nowy Targ. Serdecznie dziękujemy za bezinteresowną pomoc !!!!
Nasz spływ rozpoczęliśmy na przystani w Sromowcach Wyżnych [przysiółek Kąty]. Do spływu zostaliśmy odprawieni przez samego Prezesa flisaków Jana Sienkiewicza flisacko – towarzyską komendą: „spływajcie”. No i popłynęliśmy 19 km odcinkiem Dunajca, aż do zdrojów Józefa Szalaya w Szczawnicy, na przystań w pobliżu schroniska PTTK „Orlica”
<div>Dla wielu z nas, uczestników tegorocznego pożegnania lata, udział w spływie był okazją do wspomnień z pierwszych spływów które rozpoczynały spod Zielonych Skałek w Czorsztynie. Obecnie pozostałości dawnego Czorsztyna pokrywają wody Jeziora Czorsztyńskiego, a nam pozostaną kolejne wspomnienia, które znajdziecie na załączonych fotografiach. Więcej zdjęć znajdziecie w zakładce GALERIA.

Tekst i zdjęcia: Józek Wójciaczyk