Eliminacje 45 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych.
W dniach 16 i 17 kwietnia br. odbyły się eliminacje miejskie do 45 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorem przedsięwzięcia był wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, a jego celem jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. W eliminacjach uczestniczyli uczniowie krakowskich szkół podstawowych.
W ramach przeprowadzonych eliminacji sprawdzana była wiedza teoretyczna z zakresu przepisów ruchu drogowego. Zawodnicy w części praktycznej, pod czujnym okiem policjantów zmagali się z jazdą na rowerze, w trudnych warunkach atmosferycznych pokonując rowerowy tor przeszkód. Ważnym elementem Turnieju było również wykonanie zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Organizatorzy wyłonili zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych.

 

Miejskie Eliminacje do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
27 kwietnia br. W Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego odbyły się eliminacje miejskie do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Konkurencje składały się najpierw z części teoretycznej, a następnie z części praktycznej. W ramach pierwszego etapu sprawdzana była wiedza uczestników w zakresie przepisów ruchu drogowego, które obowiązują kierowców. Część praktyczna polegała na prezentowaniu umiejętności jazdy samochodem i motorowerem po torze sprawnościowym. Zmagania uczestników obserwowali członkowie Komisji Sędziowskiej, w skład której oprócz policjantów Ruchu Drogowego weszli też funkcjonariusze Straży Miejskiej. Strażnicy Miejscy przeprowadzili bardzo ważną konkurencję, jaką było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli wiedzy niezbędnej szczególnie przydatnej podczas wypadków czy też kolizji drogowych.
Zwycięzcy eliminacji będą reprezentować miasto Kraków na etapie wojewódzkim.

 

Uroczyste zakończenie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.
W dniu 06 czerwca br. W Krakowskim Teatrze Groteska policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ogłosili wyniki oraz wręczyli nagrody finalistom Turnieju.
Spośród szkół podstawowych w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w grupie wiekowej 10 – 12 lat na podium stanęli:
I miejsce – uczniowie ze szkoły Podstawowej nr 142 w Krakowie.
II miejsce – uczniowie ze szkoły podstawowej nr 21 w Krakowie.
III miejsce – uczniowie ze szkoły podstawowej nr 133 w Krakowie.
W grupie wiekowej powyżej 12 lat na podium stanęli:
I miejsce – uczniowie ze szkoły podstawowej nr 142 w Krakowie.
II miejsce – uczniowie ze szkoły podstawowej nr 64 w Krakowie.
III miejsce – uczniowie ze szkoły podstawowej nr 82 w Krakowie.
W Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym dla szkół ponadpodstawowych na podium stanęli:
I miejsce – uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie.
II miejsce – uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie.
III miejsce – uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Krakowie.
Uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 142 w Krakowie, który osiągnął najlepszy wynik w grupie wiekowej powyżej 12 lat, otrzymał nagrodę specjalną – rower górski.
Komendant Miejski Policji w Krakowie nadkom. Paweł Jastrząb wręczył podziękowania opiekunom zwycięskich drużyn oraz statuetki i dyplomy za zajęcie miejsc na podium laureatom eliminacji.
Ponadto była to doskonała okazja do podziękowania partnerom za zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednym z punktów spotkania był również występ pt.” Za zamkniętymi drzwiami”, który nawiązywał do tematyki związanej z hejtem rozprzestrzeniającym się w cyberprzestrzeni. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Krakowie wspólnie ze swoim nauczycielem przygotowali dodatkową atrakcję w postaci koszulek ze znakami drogowymi, które zostały zaprezentowane na scenie Teatru Groteska.
Serdecznie gratulujemy finalistom Turniejów, a także dziękujemy pozostałym zaproszonym gościom za wsparcie w realizacji przedsięwzięć w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tekst i foto: M. Wilczek