Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie od wielu lat organizuje eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych oraz Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. W dniach 19 i 20 kwietnia br. odbyły się eliminacje miejskie do 44 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Krakowa. Zmagania podzielone były na dwa etapy, część teoretyczną w której uczestnicy wykazywali się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz praktyczną, sprawdzającą umiejętność jazdy rowerem po torze przeszkód.
Podczas uroczystego rozpoczęcia Turnieju w Sali Konferencyjnej Hotelu SWING przy ulicy Dobrego Pasterza, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie kom. Łukasz Stankiewicz podziękował nauczycielom oraz partnerom, którzy przyczyniają się swoim działaniem do popularyzowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pogratulował również uczniom, że zostali wybrani do reprezentowania szkół w odbywających się od lat turniejach. Celem tego turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Część teoretyczna zmagań, w której uczestnicy musieli wykazać się znajomością z zakresu przepisów ruchu drogowego, odbyła się w Sali Konferencyjnej Hotelu SWING. Następnego dnia, zawodnicy zmierzyli się z rowerowym torem przeszkód w Miasteczku Ruchu Drogowego przy Parku Wodnym w Krakowie. Oceniane były między innymi umiejętności jazdy na rowerze w trudnych warunkach i po torze sprawnościowym.
W dniu 29 kwietnia br. w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego przy ulicy Nowohuckiej odbyły się eliminacje krakowskie do Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa podczas poruszania się po drogach i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa młodzieży ponadgimnazjalnej. W ramach przeprowadzanych eliminacji do Turnieju sprawdzano wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz historii polskiej motoryzacji. Kolejnym etapem były zadania praktyczne, podczas których oceniano umiejętności jazdy motorowerem w trudnych warunkach i po torze sprawnościowym oraz samochodem po wyznaczonej trasie z zamocowanym talerzem Stewarda. Ważnym elementem tych zmagań są również zadania z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedza w tym zakresie jest niezwykle istotna podczas zaopatrywania osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń drogowych.
26 maja br. w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej S.A. Kraków przy ulicy Jana Brożka 3 odbyło się wręczenie nagród finalistom eliminacji miejskich do 44 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego oraz 25 Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego. Celem Turniejów było podnoszenie kultury społeczeństwa na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym dzieci i młodzieży szkolnej przez kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu. Puchary wręczył Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie podinsp. Tomasz Jemczura wspólnie z partnerami działań. Laureaci po zakończeniu części oficjalnej mieli możliwość pod czujnym okiem motorniczych pokierowania na terenie zajezdni, tramwajem Bombardier, co było dodatkową atrakcją w tym szczególnym dniu.
Spośród szkół podstawowych w grupie wiekowej 10 – 12 lat na podium stanęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8, którzy zajęli I miejsce, II miejsce zajęli zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 164, natomiast III miejsce na podium zajęli uczestnicy Turnieju ze Szkoły nr 90. W grupie wiekowej powyżej 12 lat, zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 64, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 141 oraz III miejsce Szkoła Podstawowa nr 8.
W Turnieju Motoryzacyjnym I miejsce wywalczyli zawodnicy z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, II miejsce osiągnęli uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych nr 1, a III miejsce Zespół Szkół nr 1.
Serdecznie gratulujemy finalistom Turniejów, a także dziękujemy pozostałym zaproszonym gościom za wsparcie w realizacji przedsięwzięć w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tekst i foto: M. Wilczek