W miniony piątek 19 października 2013 roku w obiektach KWP w Krakowie przy ul. Mogilskiej 109 odbył się IX Turniej „Wśród Przyjaciół”. Turniej będący nie tylko formą sportowej rywalizacji z kilku konkurencjach strzeleckich, ale także corocznym spotkaniem przyjaciół i sympatyków Regionu IPA Kraków.
Tradycyjnie zawody odbyły się w trzech kategoriach: cywilnej, kobiet i służb mundurowych. Zawodnicy rywalizowali w strzelaniu z broni palnej, pneumatycznej, łuku oraz darcie. Dużym zainteresowaniem gości i uczestników zawodów cieszyła się konkurencja „Strzał Szwejka”, czyli picie piwa przez słomkę na czas.
Obserwując przebieg poszczególnych konkurencji należy podkreślić wysoki i wyrównany poziom uczestników oraz fakt, że z wynikami czy bez wszyscy bawili się znakomicie.
Uśmiech na twarzach uczestników Turnieju wywołała również prosta z pozoru zabawa-test jaką przygotowali organizatorzy – spacer w alkogoglach. Chętni mogli przekonać się na własnej skórze i własne oczy, jakie konsekwencje niesie za sobą spożycie kilku głębszych. Zadanie nie należało do łatwych, gdyż użyto alkogogli nocnych, imitujących spożycie alkoholu na poziomie od 0,8 do 1,7 promila.
Jak mówi starożytni Rzymianie „koniec wieńczy dzieło”, tak więc podsumowania zawodów i ogłoszenia wyników dokonali gospodarze imprezy – Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek oraz Przewodniczący Regionu IPA Kraków Ryszard Grabski.
Łącznie sklasyfikowano 26 dwuosobowych zespołów. W klasyfikacji generalnej zespołowej w kategorii cywilnej zwyciężyła ekipa Sądu Okręgowego w Krakowie w składzie: Dariusz Mazur i Jarosław Gaberle, która uzyskała 396 pkt. Kolejne miejsca zajęły zespoły Jordan – 390 pkt. i Horeca – 379 pkt.
Podkreślić należy, że w tegorocznych zawodach nie uczestniczył zespół Toyota Inter Car Nowak, zwycięzcy turniejów rozgrywanych w latach 2010 i 2011. Natomiast ekipa Konsulatu USA w Krakowie, zwycięzcy zawodów w latach 2009 i 2012, w br. startowała w kategorii służb mundurowych.
Indywidualne sukcesy były udziałem:
strzelanie z broni palnej:
Dariusz MAZUR – 55 pkt. Sąd Okręgowy
strzelanie z broni pneumatycznej:
Jerzy ŻYŁA – 86 pkt. REN-BET
strzelanie z łuku:
Krzysztof PIERŚCIONEK – 58 pkt.
dart:
Kazimierz BUDEK – 40 pkt. HORECA
strzał Szwejka:
Roel RESPECIA – Konsulat USA
Indywidualnie w klasyfikacji generalnej w kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Iwona BUDEK – 174 pkt. HORECA
We współzawodnictwie służb mundurowych bezkonkurencyjna okazała się ekipa Konsulatu USA w Krakowie – 514 pkt., a indywidualnie w konkurencji strzelania z broni palnej Roel RESPECIA – 100 pkt.
Po raz pierwszy w historii Turnieju przyznano nagrodę Fair Play – „Kulą w płot”, którą wyróżniono drużynę SOK-POL-u Jacek POCIĘGIEL i Marcin POCIĘGIEL.
W trakcie zawodów wręczone zostały także wyróżnienia naszym długoletnim sympatykom, którzy w różnej formie wspierali i wspierają statutowe działania Regionu IPA Kraków. M.in. godność „Przyjaciela IPA” otrzymali Pan Jan Stańczykowski Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. oraz Firma OPTIDATA. Okolicznościowy dyplom otrzymał Aleksander Łodzia-Kobyliński, zwierzyniecki bard i piewca krakowskiego folkloru.
W trakcie swojego krótkiego wystąpienia nadinsp. Mariusz Dąbek nawiązał do 20-letniej działalności IPA w KWP w Krakowie i uhonorował góralskimi ciupagami nadinsp. Bogusława Strzeleckiego – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie w latach 1991 – 1999, który wspierał działania założycieli Krakowskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w pierwszych latach jej istnienia oraz Ryszarda Grabskiego – długoletniego Przewodniczącego Regionu IPA w Krakowie i aktywnego działacza struktur IPA Sekcja Polska.
Sportowa rywalizacja w niczym nie przeszkadzała w znakomitej zabawie. „Coś na ząb” dla startujących przygotowali m.in. Adam Bartczak – Kompania Kuflowa „Pod Wawelem”, Grażyna i Dariusz Olearczuk – Firma OPTIDATA w zakresie pokazów umiejętności barmańskich, Bogusław i Mateusz Budek – Firma Maestro Cafe – degustacja kawy oraz Jacek i Marcin Pocięgiel – Firma SOK-POL – napoje. czas oczekiwania na ogłoszenie wyników umilały występy popularnego „Makino” czyli Aleksandra Łodzi – Kobylińskiego.
Dodać należy, że organizacja tak ważnego dla nas przedsięwzięcia spotkała się życzliwością i wsparciem naszych przyjaciół i darczyńców, których nie sposób wszystkich wymienić. Ponownie przekonaliśmy się, że możemy na nich liczyć w potrzebie. Gorąco dziękujemy za pomoc kolegom z NSZZ Policjantów KWP w Krakowie oraz kierownictwu i kadrze Ośrodka Szkolenia przy NSZZ Policjantów KWP w Krakowie, Krzysztofowi Kalecie i zawodnikom sekcji łuczniczej KS Płaszowianka, a także naszym Koleżankom i Kolegom z Regionu IPA Kraków za zaangażowanie w organizację turnieju, sprawne jego prowadzenie oraz troskę o bezpieczeństwo uczestników. Kierownikami konkurencji byli: Andrzej Gaczorek – strzelanie z broni palnej, Andrzej Trepka – strzelanie z broni pneumatycznej, Tomasz Wójtowicz – strzelanie z łuku, Wojciech Staufer-Kamiński – dart. W pracach komisji obliczeniowej uczestniczyli: Ewa Wędzicha, Wiesław Opioła i Iwona Kukla.

Tekst – Andrzej Gaczorek, Sekretarz Regionu IPA Kraków
Foto – Iwona Kukla & Szymon Nikiel