W tym roku Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji obchodzi jubileusz 20 lat istnienia w Polsce . Równocześnie obchodzimy dwudziestą rocznicę utworzenia jej struktur na terenie Krakowa i obecnego województwa małopolskiego. Stało się to impulsem do pracy okolicznościowej stacji krótkofalowej.
Koncepcja włączenia działań „w eterze” w program obchodów 20-lecia działalności Regionu IPA Kraków spotkała się z akceptacją Zarządu Regionu. Dzięki dużemu zaangażowaniu Janka Szostaka – SP9BRP i Józefa „Joszko” Wójciaczyka załatwiono sprawy formalne, zaprojektowano i wydrukowano karty QSL.
Stacja okolicznościowa pod znakiem okolicznościowym HF20IPA pracowała w okresie od 5 do 10 września 2012 roku. Nawiązano 1.087 łączności z 42 krajami świata. W tym miejscu należy nadmienić o słabej propagacji na falach krótkich, ale tym razem udało się „pokazać” pod tym znakiem w paśmie 50 MHz/6 mtrs/, zainteresowanie korespondentów duże. Najdalej sygnały Naszej stacji HF20IPA były odbierane w USA, Japonii, Nigerii, Zachodniej Malezji, Azjatyckiej części Rosji oraz 22 krajów Europy. Pracowaliśmy posługując się alfabetem Morse’a, jak również na fonii czyli SSB.
W trakcie łączności informowano korespondentów z jakiej okazji pracuje stacja okolicznościowa. Dodać należy, że skrót trzech liter IPA jest znany na całym świecie dzięki aktywności krótkofalowców z innych krajów: Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia, Holandia, Austria etc.
Praca stacji miała na celu prezentację Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji w środowisku krótkofalowców i uczczenie 20-tej rocznicy działalności członków Regionu IPA Kraków. Otrzymane karty QSL/czyli potwierdzenia od korespondentów/ będą stanowiły pamiątkę tej aktywności na falach eteru
Należy przypomnieć, że również piętnaście lat temu w Krakowie, w dniach 9 – 12 października 1997 r. w trakcie ogólnopolskich obchodów 5 rocznicy powstania Sekcji Polskiej IPA pod okolicznościowym znakiem SPØIPA pracowali krótkofalowcy z Krakowskiej Grupy Wojewódzkiej IPA – Jan Wołosewicz SP9LLH ex SP9DTF, Marek Senkowski, Janek Szostak SP9BRP oraz gościnnie Jacek Kawa SP9JCN z Katowic. Nawiązano wówczas 1.250 QSO z 57 krajami świata.
Ps. Nie spodziewaliśmy się tak dużego powodzenia akcji i że każde „wyjście” w eter będzie powodowało jej oblężenie przez stacje chcące „zaliczyć” z nią łączność. Planujemy, że kolejne spotkanie krótkofalarstwem i radiotechniką odbędzie się w ramach 4. Wiślanego Rejsu „Pożegnanie z latem…”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Gaczorek