Stałe miejsce w kalendarzu imprez organizowanych przez Region IPA Kraków zajmują obchody Dnia Dziecka. W bieżącym roku z tej okazji zorganizowany został wyjazd do Parku dinozaurów – „DinoZatorland”, w miejscowości Zator oddalonej od Krakowa o około 50 km .
W sobotę 4 czerwca 2011 r. na parkingu przy KWP w Krakowie zaczęli gromadzić się pierwsi uczestnicy eskapady. Czas oczekiwania na moment wyjazdu stanowił okazję do oglądania wyposażenia i pojazdów policjantów ruchu drogowego. Po godzinie 9-tej drogą przez Skawinę, Spytkowice dotarliśmy do Zatora. Na parkingu przed parkiem dołączyli na nas pozostali uczestnicy imprezy, którzy dojechali własnymi pojazdami.
Na wstępie wszyscy otrzymali okolicznościowe przypinki, a dzieciakom wręczono słodkie upominki. W drodze do parku dinozaurów najmłodsi przeszli próbę wytrzymałości i cierpliwości, bowiem liczne atrakcje parku rozrywki – zjeżdżalnie, karuzele, kolejki, dmuchańce zachęcały do szaleńczej zabawy, aż do utraty tchu. Tymczasem czekał ich kilkugodzinny spacer po Parku Dinozaurów. W jego trakcie przenieśliśmy się w czasie o setki milionów lat. Wędrowaliśmy kamienistymi ścieżkami, po drewnianych kładkach i pomostach wśród starych drzew. Zejście z drewnianych pomostów – choć kuszące (miękkie, zielone poszycie zachęcało żeby postawić na nim nogę) groziło błotnistą kąpielą – o czym ostrzegały nas liczne tabliczki … Brrrr …
Na trasie wędrówki wsłuchiwaliśmy się w przerażające odgłosy, oglądaliśmy poruszające się prehistoryczne gady różnej wielkości – od niewielkich, po giganty z długimi szyjami, roślinożerców i drapieżniki. Ich wielkość, zachowanie robiły wrażenie nie tylko na najmłodszych.
Końcowe etapy trasy stanowiły Muzeum Szkieletów i Skamieniałości oraz obozowisko pierwotnych ludzi, którzy przed tysiącem lat zamieszkiwali naszą planetę. W Muzeum Szkieletów i Skamieniałości można było obejrzeć m.in. części szkieletów, jaja dinozaurów, kolekcje skamieniałych ważek, ptaków i ryb. Centralne miejsce zajmował największy w Polsce szkielet 9 metrowego Jangczuanozaura. W muzeum podziwiać można było również liczne minerały i kamienie ozdobne. Końcowym akordem wycieczki po krainie dinozaurów był pokaz 3 D największego na świecie T-Rexa.
Przed odjazdem do Krakowa okazało się, że kilkugodzinny spacer nie odebrał sił najmłodszym uczestnikom wyprawy. Pełni zapału i energii postanowili skorzystać z licznych atrakcji parku rozrywki. Z zainteresowaniem oglądali również występy zespołów tanecznych „Dance Club” ze Lwowa oraz „Rewii Dino”.
Tym razem aura nie sprawiła nam niemiłej niespodzianki. Cały czas pięknie świeciło słońce i było gorąco. Wyjazd przebiegał w miłej rodzinnej atmosferze. Uśmiechnięte i zadowolone buzie dzieciaków były największym prezentem dla organizatorów imprezy i podziękowaniem za trud włożony w organizację ich święta. Przy pożegnaniu nasi mali goście dopytywali się kiedy organizowana będzie kolejna taka impreza i wyrażali gotowość do wzięcia w niej udziału.
W imprezie uczestniczyło ok. 40 dzieci wraz opiekunami – członkami IPA, sympatykami naszego Stowarzyszenia oraz zaproszonymi przez Region IPA Kraków gośćmi: podopiecznymi Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 3 w Krakowie przy ul. Praskiej 64 i kolegów z Regionu IPA Katowice IV.

Tekst: Andrzej Gaczorek
Sekretarz IPA Region Kraków