O tym, co słychać w królewsko-cesarskim Krakowie postanowili się dowiedzieć członkowie i sympatycy IPA Uherské Hradiště, miasta we wschodnich Czechach. Pod przewodnictwem Jaroslava Prchlika sympatyczni goście zjawili się w naszym mieście, w sobotnie wczesne popołudnie, 12 października 2013 roku.
Kraków powitał ich piękną, słoneczną pogodą, która zachęcała do spaceru po Starym Mieście. Na wstępie pokazaliśmy naszym gościom zamek królewski i katedrę na Wawelu. Następnie Traktem Królewskim, przez ulicę Grodzką, Plac Wszystkich Świętych doszliśmy do Rynku Głównego. Z perspektywy ulicy Grodzkiej oglądaliśmy wizytówki Krakowa –Wieżę Ratuszową, Sukiennice, Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza i kościół Świętego Wojciecha. Pobyt w Rynku był również okazją do wysłuchania „na żywo” melodii Hejnału mariackiego granego przez strażaka – trębacza z Wieży Mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny oraz zakupu pamiątek w kramach Sukiennic.
W czasie krótkiego odpoczynku, w jednym z licznych kawiarnianych ogródków usytuowanych wokół płyty Rynku, rozmawialiśmy także o formach działalności w IPA, możliwości utrzymania dalszych kontaktów. W dalszej części spaceru po mieście ulicami Wiślną i Gołębią dotarliśmy do Uniwersytetu Jagiellońskiego i Plant. Naszą wędrówkę zakończyliśmy w miejscu jej rozpoczęcia czyli na parkingu dla autokarów przy ul. Powiśle. Tutaj też po zrobieniu ostatnich pamiątkowych zdjęć, nastąpiło pożegnanie. O wspólnie mile spędzonych chwilach będą przypominać nam wymienione upominki. Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że role przewodników pełnili członkowie Zarządu Regionu IPA Kraków Józef Wójciaczyk, Andrzej Gaczorek i Leszek Drozd.

Tekst: Andrzej Gaczorek
Foto: Józef Wójciaczyk & Leszek Drozd