VII rejs członków i sympatyków Regionu IPA Kraków – „W pogoni za latem” przeszedł już do historii, ale na pewno nie uciekł z naszej pamięci. Wbrew obawom niedowiarków – dopisała pogoda. Piękna Wisła, malownicze tereny, a przede wszystkim uczestnicy stworzyli niezapomniany klimat tego jedynego i jakże niezwykłego dnia.
W sobotę, 20 czerwca 2015 roku, członkowie i sympatycy Region IPA Kraków z rodzinami około godz.18-tej, zamustrowali się na statek „Sobieski” by z prędkością 7 węzłów (10 km/h) popłynąć w kierunku Tyńca i uczestniczyć w zabawie pod hasłem „Noc Świętojańska, czyli Hej sobótka, sobótka dzień jest długi noc krótka …”.
Role wodzirejów pełnili Andrzej Gaczorek –sekretarz Regionu IPA Kraków, wieloletni współorganizator naszych rejsów i Aleksander Łodzia-Kobyliński „Makino”, barwna postać krakowskiej estrady a zarazem niekwestionowany Król Andrusów *.
Jako, że termin imprezy poprzedzał słowiańskie święto Noc Kupały, jej organizatorzy przypomnieli historię związaną z puszczaniem wianków świętojańskich i inne tradycje związane z tym dniem. Odbyły się konkursy na najdłuższy warkocz i najładniejszy wianek, a wszyscy uczestnicy rejsu wzięli udział w poszukiwaniu (czytaj losowaniu) głównej nagrody – kwiatu paproci. Nie zabrakło tradycyjnego konkursu wiedzy o Krakowie, poświęconego dzielnicom Dębniki i Zwierzyniec, a także znajomości cytatów z kultowych seriali m.in. „07 zgłoś się”, „Ranczo”, „Stawka większa niż życie” i „Dom”. Zwycięzcy otrzymali nagrody niespodzianki. Najmłodszym o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze będą przypominać okolicznościowe upominki wręczone przez Pana Marka Dworaka – dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, a zarazem sekretarza Małopolskiej Rady BRD oraz Kolegę Krzysztofa Burdaka – naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, członka Prezydium Regionu IPA Kraków .
Przysłowiowy „wilczy apetyt” uczestników rejsu zaspokoiły słodycze, którymi częstowali jego organizatorzy oraz smakołyki serwowane przez obsługę statku. Miłą niespodziankę, stanowiła możliwość obejrzenia z pokładu statku „Sobieski” spektakularnego pokazu fajerwerków na zakolu Wisły, które rozbłysły kolorowymi światłami nad naszymi głowami po wpłynięciu na kotwicowisko przy Bulwarze Czerwińskim. 15-minutowy pokaz pirotechniczny, który rozświetlił niebo nad Krakowem zwieńczył program główny imprezy „Wianki – Święto Muzyki”, został nagrodzony gromkimi brawami przez zgromadzonych nad Wisłą.
Wszystkim tym, którzy ubarwili w jakikolwiek sposób tę najkrótszą noc w roku serdecznie dziękujemy. Miło nam donieść, że po raz pierwszy, gościliśmy wśród nas mieszkającego w Krakowie członka Szkockiej Sekcji IPA Davida McGirr z rodziną. A te kilka zdjęć wykonanych przez niezawodnych Iwonkę i Szymka niech spróbuje, choć trochę oddać klimat tej imprezy. Więcej ich możecie natomiast obejrzeć w zakładce GALERIA.

Tekst: Andrzej Gaczorek
Przebieg rejsu utrwalili: Iwona Kukla & Szymon Nikiel

* określenie łobuziaka-dżentelmena, honorowego cwaniaka funkcjonujące na krakowskim Zwierzyńcu