Po kilkuletniej przerwie, w dniach 1-5 października 2018 roku, członkowie Region IPA Kraków: Łukasz Adamczyk i Wojciech Żmuda uczestniczyli w polsko-angielskim seminarium „Sposoby zabezpieczeń w Unii Europejskiej: przestępczość zorganizowana i związana z gangami”, zorganizowanym Międzynarodowym Centrum Szkoleniowo-Informacyjnym IPA (IBZ) w Gimborn, w Niemczech (Nadrenia Północna Westfalia). Polskę reprezentowali przedstawiciele grup wojewódzkich IPA: kujawsko-pomorskiej, łódzkiej, małopolskiej, podkarpackiej, pomorskiej, stołecznej, świętokrzyskiej, warmińsko-mazurskiej oraz PGE (Polska Grup Energetyczna S.A.). Byli także policjanci z Irlandii, Niemiec, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Australii.
Zasadniczą tematykę seminarium uzupełniły prezentacje dot. przestępstw metodą „na wnuczka”, podrabiania dokumentów, czy rosyjskich tatuaży w mafii rosyjskiej. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład przygotowany przez pracowników PGE, poświęcony problematyce przestępczości w sektorze energetycznym i formom walki z jej sprawcami. Różnorodność uczestników sprzyjała wymianie poglądów, praktyk i doświadczeń w codziennej pracy, wykonywanej nie tylko w różnych częściach Europy. Wszystkie wykłady i prezentacje, dyskusja prowadzone były w języku polskim i angielskim, a dzięki sprawnej pracy tłumaczy przebiegały bezproblemowo. Zajęcia seminaryjne odbywały się w dwóch blokach czasowych, w godzinach: 9.00–12.30 i po przerwie obiadowej w godzinach 13.30 – 17.00. Intensywny dzień szkoleniowy zamykały spotkania integracyjne, który upływały pod hasłem poznawania kultury, zwyczajów i tradycji krajów uczestników seminarium. Mieliśmy również okazje do degustacji regionalnych przysmaków. W „Wieczorze polskim” zainteresowanie smakoszy budziły takie nasze specjały jak: smalec, prawdziwa polska kiełbasa, czy domowy chleb.
Pobyt w Gimborn nie ograniczył się wyłącznie do części szkoleniowej, organizatorzy zadbali również o to, by uczestnicy w ramach seminarium w zwiedzili zabytki Kolonii. Poza tym, do naszej dyspozycji były siłownia, sauna, stołówka/restauracja oraz świetnie przygotowana baza dydaktyczno-szkoleniowa i noclegowa. Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymali dwujęzyczne świadectwa udziału w tym międzynarodowym seminarium.
Tekst i foto: Łukasz Adamczyk